2020 District Teachers and Support Staff of the Year

Schools get creative in announcing district’s newest teachers, support staff of the year
Posted on 05/04/2020
Congratulation signs

FOR IMMEDIATE RELEASE
Tuesday, May 5, 2020

Schools get creative in announcing district’s newest teachers, support staff of the year

BEAUFORT – Schools had to get creative this year in surprising their 2020-2021 Teachers of the Year and Support Staff of the Year due to physical distancing measures currently in place. Last week principals and school staff visited teachers and support staff at home from 6 feet, hosted surprise Zoom meetings, and staged reveals during packet pick-up to make the special announcements. 

“The dedication and professionalism of our teachers and support staff has never been more important than in these extraordinary days,” said Superintendent Frank Rodriguez.  “This week we’re honoring our newly selected teachers and the support staff of the year, but we’re also honoring all of our district’s teachers and support staff.  They earn our respect and gratitude each and every day.”

Teachers of the Year are selected by their peers according to criteria established by the schools, the South Carolina Department of Education and the district’s Teacher Forum.  Teachers honored today will be eligible for District Teacher of the Year honors next fall.

Support staff honorees are selected by school staff and can include social workers, school nurses, bookkeepers, office managers, teacher assistants, school secretaries and technology and data specialists.  Staff honored today will be eligible for District Support Staff Person of the Year.

The 2020-2021 Beaufort County Teachers of the Year and Support Staff of the Year

School

Teacher of the Year

Support Staff of the Year

Battery Creek High

Roderick Williams

Rebecca Wright-Washington

Beaufort Elementary

Carmalita Lawton

Susan Gresham

Beaufort High

Jonathan Miller

Reginald Jones

Beaufort Middle

Scott Lopatka

Charles Brown

Beaufort-Jasper ACE

Sam Carpenter

Catherine Pape

Bluffton Elementary, ECC

Ashley Whitman

Dani Pennell

Bluffton High

Katlyn McCormick

 Sandy Bedosky

Bluffton Middle

Cathryn “Cat” Floyd

Lakeisha Lofton

Broad River Elementary

Laura Boozer

Bertha Alston

Coosa Elementary

Marjorie Isley

Melissa Harmon

H. E. McCracken Middle

Kristin Stevenson

Vanessa Smallpage-Herrera

Hilton Head ECC

Katie Carroll

Patricia Wagner

Hilton Head Elementary (IB)

Michelle Taylor

Magdalena Gorczyca-Swidzinski

Hilton Head Island Creative Arts, Daufuskie Island

Jennifer Backlund

Nilo Rosado

Hilton Head Island High

Gerson BonillaMatamoros

Amy Morrissette

Hilton Head Island Middle

James Waechter

Deborah Diaz

Joseph Shanklin Elementary

Abbie Whitaker

Brandi Siatkowski

Lady’s Island Elementary

Clayton Wynn

Denise Shuford

Lady’s Island Middle

Juvonna Chatman-Jenkins

Cindi Riley

May River High School

Chelsi Klutch

Christine Long

M. C. Riley Elementary/ECC

Sherri Westby

Laura Vanhouten

Mossy Oaks Elementary

Andrea Riley

Debra D’Antonio

Okatie Elementary

Megan DeWeese

Deborah Bush

Port Royal Elementary

Felicia Horton

Elizabeth Bornscheuer

Pritchardville Elementary

Julie Markle

Kami Branham

Red Cedar Elementary

Stephanie Moldenhauer

Jennifer Martin

Right Choices

Jacqueline Fulton

Carolyn Brown

River Ridge Academy

Justine Vaitas

Kelly Poisson

Robert Smalls Intl. Academy

Violeta Magnus

Toni Burnsed

St. Helena Elementary, ELC

Shakira Grimes

Charlesetta Sterling

Whale Branch E.C. High

Sonia Perez-Roberson

Sharika Green

Whale Branch El., Davis ECC

Willard Smith

Sherry Gordon-Jones

Whale Branch Middle

Arsenio Toledo

Sheila Rivera

Adult Education

Transportation
District Office

Office of Early Childhood Education


Garner Jones

Shakinna Murray

Dorothy Gregory

Doneane Daise Simmons

Monique Wallace